Doskwiera Ci nietypowy ból kości krzyżowej?

Istnieje kilka możliwości Twojej dolegliwości.

Kość krzyżowa jest to trójkątna kość, która jest przedłużeniem kręgosłupa lędźwiowego i kończy się kością ogonową. Z boku przyczepia się do dwóch kości biodrowych tworząc stawy krzyżowo – biodrowe. Do kości krzyżowej przyczepia się wiele mięśni np. zginacze i rotatory stawu biodrowego, mięśnie tylnej grupy uda oraz mięśnie dna miednicy. Wzmożone napięcie lub ich nieprawidłowa funkcja mogą powodować bóle kości krzyżowej. Niejednokrotnie pacjenci opisują go jako ból odbytu. Spełnia ona wiele niesamowicie ważnych ról w układzie szkieletowym, nerwowym, mięśniowym a nawet rozrodczym. Spełnia ona rolę ochronną narządów wewnętrznych a dzięki połączeniom z mięśniami umożliwia ruch kończyn dolnych. Co ciekawe, poprzez swoją ruchomość umożliwia wyjście płodu z kanału rodnego.

Zgłoś się do HB Clinic, fizjoterapeuci pomogą Ci uporać się z bólem

Zapraszamy na sesje 30, 40 albo 60 minutowe, Po szczegółowym wywiadzie oraz badaniu będziemy mogli przejść do terapii. Fizjoterapeuci z HB Clinic w terapii bólu kości krzyżowej zwracają uwagę przede wszystkim na poprawie jakości życia – jest to nasz priorytet. Oprócz tego stawiamy sobie za cel:
 • zmniejszenie odczuć bólowych
 • poprawę albo przywrócenie funkcji które kiedyś były niemożliwe do wykonania
 • rozciągnięcie przykurczonych mięśni
 • edukację prawidłowego stania oraz siedzeni
 • poprawę mobilności stawów
W tym celu stosujemy najnowocześniejsze techniki fizjoterapeutyczne mające na celu przede wszystkim rozluźnienie mięśni dna miednicy i innych przyczepiających się w okolicy miednicy, które poprzez wzmożone napięcie mogą dawać objawy bólowe. Przyczyną mogą być również więzadła, dlatego pracujemy również na nich, technikami uciskowymi. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozluźnić przeciążone więzadła i jednocześnie poprawić mobilność stawów. To da się osiągnąć również za pomocą mobilizacji stawów. Warto również zastosować techniki kinesiologytapingu albo elementy fizykoterapii.

Symptomy mogą mieć bardzo szerokie spektrum...

Zazwyczaj pacjenci jako pierwszy objaw zauważają ból odbytu, natomiast może być on również odczuwany w innych miejscach np. kręgosłupie lędźwiowym, miednicy albo pachwinach. Ból kości krzyżowej może pojawiać się tylko po jednej stronie z towarzyszącym uczuciem drętwienia albo osłabienia nogi. Zazwyczaj symptomy nasilają się po dłuższym siedzeniu, staniu, chodzeniu. Można też zauważyć trudności w wykonywaniu czynności, które wymagają siedzenie np. jazda na rowerze albo samochodem.

Ból kości krzyżowej może mieć też związek z chorobami

Ból kości krzyżowej może być przyczyną zbyt napiętych lub zbyt luźnych więzadeł. Może tak się stać np. po upadku, wypadku przy pracy, wypadku samochodowym, ciąży albo przebytych operacjach. Wiele chorób może też dawać bóle rzutujące na kość krzyżową. Wśród nich wyróżnić można:
 • endometriozę – chorobę ginekologiczną charakteryzującą się zmianami tkanki łącznej w więzadłach miednicy i jamy brzusznej.
 • deformacje kręgosłupa
 • przedłużona aktywność fizyczna, szczególnie ta wykonywana niepoprawnie
 • traumatyczne kontuzje
 • infekcje
 • choroby metaboliczne kości np. osteoporoza, osteopenia
 • stany zapalne prostaty albo nowotwory

Jeśli uważasz, że ból kości krzyżowej doskwiera Ci już zdecydowanie za mocno zgłoś się do HB Clinic, postaramy się pomóc w walce z Twoim bólem.