Dlaczego dokucza nam ból nadgarstka?

Nadgarstek dla nas jest prostym połączeniem ręki z przedramieniem. Jeśli jednak przyjrzeć się mu bliżej, okazuje się strukturą o złożonej anatomicznie budowie. W jego skład wchodzi osiem niewielkich kości nadgarstka oraz powierzchnie stawowe dwóch długich kości przedramienia, całość połączona licznymi więzadłami. Przebiegające w nim ścięgna, nerwy i naczynia krwionośne zaopatrujące obszar ręki, sprawiają, że jest kluczowym elementem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie tego obszaru. Zaburzenia powstające w jego strukturze przekładają się na ograniczenia funkcji dłoni, a co za tym idzie, obniżenia jakości życia. Delikatność konstrukcji tego połączenia oraz ciągła, nasilona eksploatacja wiążą się z wysokim ryzykiem powstawania przeciążeń w tym obszarze. Przeciążenia ,obok urazów są najczęstrzą przyczyną powstawania bólu i ograniczenia ruchomości w stawie.

Inne często wymieniane przyczyny dolegliwości bólowych nadgarstka:

Zespół cieśni nadgarstka- schorzenie objawiające się bólem, mrowieniem w nadgarstku oraz w palcach(kciuku, wskazującym, środkowym), obrzękiem,ograniczonym zakresem ruchu oraz osłabioną siłą mięśni. Spowodowane jest uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, poprzez patologicznie rozrośnięte w wyniku przeciążenia tkanki miękkie. Powstaje w wyniku powtarzających się ruchów nadgarstka i ręki związanych głównie z pracą zawodową. Schorzenie może dotyczyć każdego, jednak grupie podwyższonego ryzyka jego powstawania znajdują się osoby pracujące przy komputerze, wykonujące ciężką pracę fizyczną czy muzycy. Choroby reumatyczne- charakteryzują się zmianami w strukturze stawu, które wiążą się z powstawaniem deformacji, postępującym ograniczeniem zakresu ruchu, bólem oraz przewlekłym stanem zapalnym. Choroba zwyrodnieniowa- charakteryzuje się bólem i ograniczeniem ruchomości w stawie spowodowanym degenaracją chrząstki stawowej. Wśród objawów wymienia się również wysuszanie stawu, powstawanie wyrośli kostnych(osteofitów) oraz poranną sztywność.

Leczenie w HB Clinic:

Skuteczność leczenia zależy od prawidłowo postawionej diagnozy, na której opiera się plan kompleksowej rehabilitacji w naszej placówce. Nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowe badanie fizykalne, w celu ustalenia najwłaściwszego postępowania terapeutycznego.

Metody wykorzystywane w HB Clinic:

  • specyficzna terapia manualna
  • fizykoterapia o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, regenerującym tkanki
  • masaż tkanek głębokich oraz terapia punktów spustowych
  • neuromobilizacje
  • ćwiczenia poprawiające zakres ruchu oraz siłę mięśni
  • taping medyczny