Częstomocz - w naszej codziennej praktyce istotnym elementem leczenia jest fizjoterapia. Jeśli wykluczono wady anatomiczne, nowotwory i zakażenia bakteryjne, kolejnym krokiem w postępowaniu powinna być terapia fizjoterapeutyczna. Ważnym badaniem pomagającym ustalić przyczyny częstego oddawania moczu jest badanie urodynamiczne.

Kiedy możemy mówić o częstomoczu?

Prawidłowa dobowa częstość oddawania moczu wynosi do 7 mikcji w dzień i do 1 mikcji w nocy, a objętość oddawanego moczu od ok. 2 l do ok. 2,8 l w ciągu 24 godzin. Jeśli ilość mikcji jest większa, możemy mówić o częstym oddawaniu moczu. Najczęstszymi tego przyczynami są infekcje bakteryjne i stany zapalne pęcherza moczowego i cewki moczowej. Istnieje jednak wiele innych czynników, które mogą powodować zbyt częste oddawanie moczu. Częste oddawanie moczu u mężczyzn i kobiet występuje z podobną częstotliwością.

Inne czynniki powodujące częstomocz:

  • nadreaktywność pęcherza moczowego
  • nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy
  • nawracające zakażenia układu moczowego
  • zaburzenia neurologiczne, w tym również schorzenia kręgosłupa
  • zmienione stosunki anatomiczne narządów miednicy małej
  • obniżenie dna miednicy
  • słaba podatność ścian pęcherza moczowego
  • nieodpowiednia dieta
  • wzmożone napięcie mięśni dna miednicy

Dla uzyskania dobrych efektów leczenia istotne jest rozpoznanie przyczyny częstego oddawania moczu. Jeśli wykluczono zakażenia bakteryjne i stany zapalne układu moczowego, powodem może być jedna z niżej wymienionych jednostek chorobowych.

Więcej o częstomoczu:

Pęcherz nadreaktywny (OAB – over active bladder)

Czytaj więcej o pęcherzu nadreaktywnym w osobnym artykule. Aby, otworzyć artykuł kliknij tutaj.

Czynnościowa przeszkoda podpęcherzowa i mocz zalegający
Czytaj więcej o przeszkodzie podpęcherzowej w osobnym artykule. Aby, otworzyć artykuł kliknij tutaj.

Niska pojemność pęcherza

Prawidłowa pojemność pęcherza moczowego wynosi ok. 500-700 ml. Aby określić indywidualną pojemność pęcherza, należy wykonać badanie urodynamiczne lub prowadzić dzienniczek mikcji. Zbyt mała pojemność pęcherza sprawia, że wypełnia się on szybciej, co z kolei skutkuje koniecznością częstszego oddawania zgromadzonego moczu.

W celu zwiększenia objętości pęcherza prowadzi się dzienniczek mikcji w połączeniu z treningiem i zmianą nawyków spożywania płynów. Dodatkowo można włączyć trening mięśni dna miednicy. Ustaleniem odpowiedniej terapii i kontrolą postępów pacjenta zajmuje się wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Obniżenie dna miednicy

W sytuacji, gdy mięśnie krocza nie spełniają prawidłowo funkcji podpierania narządów znajdujących się w miednicy (np. są osłabione czy uszkodzone), dno miednicy obniża się, powodując zmiany ustawienia pęcherza i cewki moczowej. Może to skutkować wyciekaniem moczu do szyi pęcherza i podrażnieniem znajdujących się tam receptorów. Co w konsekwencji powoduje wysyłanie do mózgu informacji o przepełnieniu pęcherza i konieczności szybkiego jego opróżnienia – odczuwalne jako gwałtowne parcie na mocz.

Aby poprawić napięcie mięśni dna miednicy i przywrócić im ich funkcje, należy prowadzić regularne treningi tych mięśni i stymulować ich unerwienie. W tym celu stosuje się zabiegi biofeedbacku i elektrostymulacji. Parametry zabiegowe i ogólny plan terapii ustala indywidualnie dla każdego pacjenta wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Należy podkreślić, że skuteczność leczenia ww. schorzeń zależy w głównej mierze od determinacji pacjenta, jego zaangażowania w terapię i współpracy z fizjoterapeutą specjalizującym się w pracy z mięśniami dna miednicy.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Częste wizyty w toalecie to niekoniecznie objaw problemów z prostatą, pęcherzem czy  bakteriami w moczu. Jednakże wpływ prostaty i pęcherza na zaburzenia oddawania moczu należy wykluczyć, oraz zrobić posiew moczu. Jeśli diagnostyka prostaty jest już wykonana i nie ma w niej żadnych nieprawidłowości, to czynnikiem odpowiedzialnym za częste oddawanie moczu u mężczyzn może być podwyższone napięcie mięśni dna miednicy. Często wtedy mężczyźni mówią o pewnego rodzaju dyskomforcie w cewce moczowej, które każe im często chodzić do toalety. Oprócz tego odczucia panowie uskarżają się na  co najmniej jeden z dodatkowych objawów jakim może być: wcześniejszy wytrysk, bóle jąder, bóle podbrzusza, bóle przy siedzeniu, bóle odbytu, bóle kości ogonowej, uczucie zaciśniętej pięści w kroczu, bóle pachwiny czy wewnętrznej strony ud. Rozwiązaniem tego problemu jest rehabilitacja rozluźniająca mięśnie dna miednicy, którą prowadzimy w HB Clinic. Leczenie częstego oddawania moczu u mężczyzn  wywołanego wzmożonym napięciem mięśni dna miednicy zaczynamy od konsultacji w raz z badaniem pacjenta.

Częstomocz, częste oddawanie moczu leczenie Warszawa Wola ul. Górczewska 82, tel. 531 338 343 Zapraszamy !!!


Podstawowe zwroty, które pomogły Ci znaleźć HB Clinic w internecie to częstomocz, częste oddawanie moczu. Szukany przez Ciebie zwrot częstomocz, częste oddawanie moczu posiada atrybuty wspomagające system wyszukiwań. Miesięcznie ok. 50 osób wykorzystuje zwrot częstomocz, częste oddawanie moczu szukając terapii w ineternecie.